Chceme začít kvalifikaci vítězně, říká trenér

V pondělí odpoledne si reprezentace do 21 let naposledy zatrénovala pod vedením Vítězslava Lavičky na Střelnici. V úterý již vstoupí na jabloneckém stadionu do ostré kvalifikace o Mistrovství Evropy U21 v roce 2019. Trenér národního týmu věří, že na oblíbeném stadionu opět vstoupí do kvalifikace úspěšně.

Je sedmé místo z posledního šampionátu hodně zavazující pro nový tým hráčů do 21 let?

Svým způsobem ano. Minulá jednadvacítka se dokázala probojovat na EURO a v kvalitní konkurenci ve skupině byla úspěšná. Ukázali jsme asi cestu, kam by se český fotbal měl posouvat. Myslím si, že by to měl být správný motiv pro novou nadcházející generaci jednadvacítky.

Je v něčem jiný současný tým oproti minulému cyklu reprezentace U21?

Změn je tam hodně. Zůstali tam někteří hráči, kteří zažili minulý cyklus, ale hlavní část týmu se skládá z nových hráčů. Sice se spolu znají z mladších reprezentačních kategorií, ale nová jednadvacítka bude mít jinou tvář.

Hodí se vám u současného týmu zkušenosti z minulého cyklu včetně účasti na šampionátu?

Rozhodně hodí. Jednak ta kvalifikační cesta a účast na mistrovství pro nás pro všechny je velkou zkušeností. Nejenom pro hráče, ale i pro mě jako trenéra a celý realizační tým. Věřím, že to dobré teď zúročíme v novém kvalifikačním cyklu.

Hodně se v souvislosti s minulou jednadvacítkou mluvilo o hráčích jako Schick, Jankto atd. Je šance, že tito hráči ještě nastoupí v jednadvacítce nebo už primárně patří do A týmu?

Pravda je, že věkově by ještě mohli hrát za jednadvacítku, ale výkonnostně rámec této kategorie přesáhli. A nastupují pravidelně o patro výš v reprezentačním áčku. Dohoda je taková, že je nechceme nějak násilně vytrhávat z kolektivu áčka, pokud jejich výkonnost bude taková, že si udrží stabilní místo v áčku. Jako trenér to respektuji a taková je i dohoda na úrovni FAČR v těsné spolupráci s Karlem Jarolímem. Pokud by tam nastala nějaká dlouhodobější změna, tak by se dalo uvažovat o jejich případném návratu do jednadvacítky. Ale upřímně říkám, v tuto chvíli s nimi nepočítáme.

<#buttonLong>INFORMACE PRO FANOUŠKY NA KVALIFIKACI ČR U21<#/buttonLong>

Jsou v novém týmu nějaké osobnosti, které by měli být lídry týmu? Třeba Václav Černý nebo další hráči se zkušeností z minulého cyklu?

Měli by to být ti hráči, co mají zkušenost z minulého cyklu a mají toho nejvíce odehráno. Jak za jednadvacítku, tak samozřejmě ve svých klubech. Ať už je to v Česku nebo v zahraničí. Zmiňoval jste Vaška Černého. Ano, Vašek je jeden z těch, byť je ročníkově pořád o rok mladší, který toho má fotbalově dost za sebou. Všichni věříme, že své zkušenosti dá ve prospěch týmu tak, aby nová jednadvacítka byla úspěšná.

Máte velká očekávání od prvního kvalifikačního zápasu? Těšíte se, až to konečně začne?

Ano. Když se podíváte, tak všechny týmy v naší skupině zápasy rozehrály. My stále na ostrý start čekáme. Samozřejmě se na to těšíme! Když jsme skládali sled zápasů, tak jsme do zářijového termínu jen jeden zápas. To proto, že jsme chtěli ještě po prvním setkání nového týmu sehrát přípravné utkání. To se nám podařilo a zahráli jsme si s Tureckem. Zápas byl z mého pohledu velmi cenný pro získání informací a určité sehrání týmu. Teď v úterý nás čeká ostrý start. Na všech hráčích vidím, že jsou v očekávání a jsou natěšení.

Na úvod kvalifikace vás čeká Bělorusko. Jaký to je soupeř do začátku bojů o EURO?

Soupeř to je nepříjemný a velmi houževnatý. Oni hrají takový postsovětský fotbal, velmi pracovitý. Musím říct, že jsou dobře organizováni. Mají velmi nebezpečný přechod do protiútoku, mají některé velmi šikovné hráče, kteří zápas dokážou měnit. My jsme sice byli nasazení z prvního koše, Bělorusko bylo v některém z nižších. Náš respekt k Bělorusku, ale i dalším týmům ve skupině, je stejný. My chceme kvalifikaci začít vítězně a být úspěšní, abychom mohli v dalších zápasech navázat na dobrý start.

Hrajete v úterý na jablonecké Střelnici. Proč jste si vybrali právě Jablonec?

Je to z několika důvodů. Jedna proto, že jsme tady začínali minulý kvalifikační cyklus proti Maltě. A byli jsme úspěšní. Jsem trochu pověrčivý a i z toho důvodu jsem chtěl, abychom začínali znovu tady. Za druhé se tady o nás hezky starají. Jak na stadionu, kde nám lidé umožní výborný servis, v neposlední řadě tady v Břízkách. Hotel znám a vím, co může týmu nabídnout, jaké je zázemí, strava, regenerace. A navíc máme tréninkové hřiště hned vedle hotelu. To je také velké plus. Mám rád na práci klid a to tady v Hotelu Břízky je splněno.

<#buttonLong>INFORMACE PRO FANOUŠKY NA KVALIFIKACI ČR U21<#/buttonLong>

Author Martin Bergman