Bláznivý zápas, Jablonec v prodloužení prohrál 3:5

DAC Dunajská Streda FK Jablonec
5:3
2. předkolo UEL, 1. kolo čt 17. 9. 2020, 20:45

Pohárový zápas, v kterém Jablonec dvakrát vedl, přesto skončil postupem našeho soupeře. O vítězi se rozhodlo až po prodloužení, v něm dvakrát skorovali domácí a postupují do 3. předkola Evropské ligy.

Trenér Rada zvolil pro pohárový duel na slovenské půdě totožnou základní sestavu jako v posledním ligovém utkání s Baníkem Ostrava, na pažit DAC arény tak vyběhla sestava s dvěma útočnými hroty Schranzem a Čvančarou.

Jablonec začal dvěma náznaky šancí, Schranz z otočky mířil mimo a Podaný ze střední vzdálenosti prověřil připravenost gólmana Jedličky. Jenže do vedení šli z první vážnější šance domácí, v 6. minutě Davis vyslal za naši obranu dobrý balon na útočníka Divkoviće, ideální postavení v tu dobu neměl brankář Hanuš, čehož venezuelský útočník využil a jabloneckého brankáře, který si na balon sáhl překonal padajícím míčem ke vzdálenější tyči na 1:0. Brzy poté po nepřesné přihrávce Zeleného šli domácí znovu do nebezpečného brejku, proti Divkovićovi ale tentokrát skvěle vyběhl brankář Hanuš a další brance v naší síti zabránil.

Pak pronikl šikovně do vápna Dunajské Stredy Holík, ale zpětnou přihrávku na spoluhráče do gólové pozice stačili obránci DAC zahrát do zámezí. Po čtvrthodině hry Považanec vtipně uvolnil do šestnáctky Ladru, míč od něj tečoval nebezpečně na branku soupeře útočník Schranz, ale Jedlička předvedl dobrý zákrok a míč mířící pod břevno stačil vyrazit!

Ve 23. minutě předvedl svou kvalitní kopací techniku kapitán Kalmár, který i s jemnou tečí brankáře Hanuše rozezvonil naše břevno! O dvě minuty později na opačné straně pálil před soupeřovým vápnem Ladra, míč po tečích Kružliaka a následně i Zeleného zapadl k tyči nešťastného brankáře a bylo srovnáno na 1:1!

Ve zbytku poločasu se hra přelévala ze strany na stranu, ale žádný z týmů už si větší příležitost nevypracoval. V ochozech stadionu sice nebyli žádní fanoušci, ale domácí příznivci byli až na stadion slyšet z přilehlé fans zóny, kterou jim domácí klub připravil poblíž jejich stánku.

Ani úvod druhého poločasu příliš vzruchu až na zablokovanou střelu Schranze nenabídl. Až v 57. minutě vymyslel ze středu hřiště Považanec skvostnou přihrávku do pravého volného prostoru na Ladru, ten přehodil vybíhajícího brankáře a míč do sítě ve skluzu dotlačil před stoperem Müllerem útočník Schranz – 1:2! Hned po rozehrávce mohlo být na jablonecké straně ještě veseleji, Zelený mohl pokračovat v samostatném úniku na brankáře, ale zradilo ho lepší zpracování míče. V 65. minutě propadl na pravé straně naší obrany Martinec, Ramires pak prostrčil míč na Divkoviće, který prudkou střelou propálil Hanuše a bylo opět srovnáno na 2:2.

Pět minut poté pálil z poza vápna Čvančara a obránce Kružliak zády k brance v touze zablokovat střelu zahrál rukou a italský sudí nařídil pokutový kop pro jablonecké barvy! K penaltě se postavil útočník Schranz, brankář Jedlička sice vystihl směr jeho střely, ale prudký míč naštěstí skončil v síti a Jablonec šel do vedení 2:3! Chvíli poté Zelený vystihl domácí rozehrávku a dlouhým míčem zkoušel zaskočit domácího brankáře, ten se ale stačil vrátit do branky a míč před čarou lapil. Dunajská Streda pak přitlačila Radův celek a Jablonecká obrana byla hodně přetížená.

Deset minut před koncem těsně minula tyčku nebezpečná střela Kružliaka. Všichni svatí stáli při našich barvách sedm minut před koncem, střídající Nicolaescu zkoušel technickou střelou obstřelit Hanuše, ten ale konečky prstů vytáhl míč skvělým zákrokem na tyčku! Bláznivý zápas pokračoval, pět minut před koncem Hanuš neudržel střelu Kalmára, vyražený míč dobíhající Nicolaescu zblízka zasunul do sítě a srovnal na 3:3! Před jabloneckou brankou bylo hodně živo, branková konstrukce zvonila u Hanušovy branky i dvě minuty před koncem, Ramires ale zblízka naštěstí trefil břevno a tak se dostal zápas do prodloužení 2 x 15 minut.

V něm nejdříve po rohovém kopu Dunajské Stredy zatloukl míč hlavou vedle naší branky Kružliak. V páté minutě prvního nastavení převzal míč na hranici velkého vápna od kapitána Kalmára střídající moldavský útočník Nicolaescu, jehož prudká rána skončila v jablonecké šibenici a domácí otočili na 4:3! Trenér Rada okamžitě reagoval na nepříznivý vývoj střídáním, do hry poslal Pilaře na úkor Považance.

Druhou část prodloužení načal opět aktivní a dvoubrankový Nicolaescu, jeho další nebezpečná střela byla sražena těsně vedle naší tyčky. Jablonec dále tahal za kratší konec, zakončení domácího kapitána Kalmára stihla obrana zblokovat. Trenér Rada přeskupil řady na tři obránce, ale náš tým se nadále nemohl prokombinovat před branku soupeře. Naopak ve 115. minutě dostal příliš prostoru před naší brankou obávaný krajní obránce Davis, navedl si míč do vápna a nádhernou střelou do šibenice dal pátý gól Dunajské Stredy. Jablonec mohl záhy snížit, ale Podaný hlavou v tutovce poslal míč hlavou metr vedle tyče. Do 3. kola Evropské ligy tak po výhře 5:3 postupuje nakonec slovenský tým.